Son Dakika
2022 Yeni Ford Ranger tanıtıldı Ali Haydar Bozkurt Kimseyi işten çıkartmayacağız 2019 MTV artış oranı belli oldu Ticari kiralıkta engeller kalktı 'Modifiye' trafiğe çıkamayacak! "Uyarı levhası yoksa radarla hıza ceza da yok" Vergi ve Trafik Borcu olanlar LPG'li araca yasak kalkıyor İndirim Geliyor Kar Lastiğinin Zorunlu Olduğu İller
Otomobil Dergisi
Araç sahipleri 'fazla ödeme' yapmış olabilirsiniz!
 

Araç sahipleri 'fazla ödeme' yapmış olabilirsiniz!

Motorlu Taşıt Vergisi indirimli uygulamasının iyi takip edilmediğini belirten Hakan Topbaş, fazladan vergi ödemeyin uyarısında bulundu.

19 Temmuz 2013 Cuma 11:29
Yazdır

Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı Hakan Tokbaş, taşıt sahiplerinin, indirimli Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) uygulamasını iyi takip etmesi gerektiğini belirterek, 1800 motor üstü 4yaşında bir araç için 600 lira, 4000 motor üstü 4 yaşında bir araç de 4 bin 200 lira fazladanvergi ödenmiş olabilecekleri uyarısında bulundu. Tokbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2004 yılının aralık ayında çıkarılan Bakanlar Kurulu Kararı gereği 1 Ocak 2005'ten geçerli olmaküzere indirimli MTV uygulaması başlatıldığını hatırlattı. Uygulama gereği otomobil, kaptıkaçtı,arazi taşıtı ve benzerleri bakımından ödenecek vergi tutarlarının, aracın o yıla ait kasko sigortasıdeğerinin yüzde 5'ini aşması halinde MTV'nin, aynı yaş grubunda bir alt kademede bulunantaşıtlara isabet eden vergi olarak uygulanması gerektiğine dikkati çeken Tokbaş, şöyle devametti:

"Araç sahibinin, MTV indirimi konusunu iyi takip edip başvuruyu kendisinin yapması gerekmektedir. Vergi dairesi kendiliğinden inceleme yapma yetkisine sahip değildir. Buuygulama için 5 yıllık zamanaşımı öngörülmüştür. Bundan dolayı son 5 yıla ait ödediğiniz bütünMTV'leri gözden geçirmenizde fayda olacaktır. 1800 motor üstü 4 yaşında bir araç için 600 lira, 4000 motor üstü 4 yaşında araç için de 4 bin 200 lira fazladan vergi ödüyor olabilirsiniz. 1801 santimetreküp ve daha yukarı motor hacmine sahip 4-11 yaş arası binlerce otomobil sahibi fazladan MTV ödemiş olabilir."

Ödenen MTV ile kasko sigortası değerinin karşılaştırılması

Fazla ödeme yapmamak için önerilerde bulunan Tokbaş, ilk olarak aracın 2013 yılı kaskodeğerinin tespit edilmesi gerektiğini anlattı. Aracın 2008-2012 yıllarındaki kasko değerininin detek tek belirlenmesini tavsiye eden Tokbaş, "Aracın, 2008-2013 yıllarında ödenen MTV'sinihesaplayın. Daha sonra bütün yıllara ait MTV ile kasko sigortası değerini tek tek karşılaştırın. Bir yıla ait ödediğiniz MTV, aracınızın kasko sigortası değerinin yüzde 5'ini geçiyorsa bir alt kademeden ödemeniz gereken MTV'yi o yıl için fazla ödediniz demektir" ifadesini kullandı.

Örnek hesaplamalar

Tokbaş, 1900 santimetreküp motor silindir hacmine sahip 4 yaşında bir aracı olan kişinin bu yılödeyeceği MTV'nin bin 770 lira olduğu bilgisini verdi. Bu aracın kasko değeri 35 bin 400 liradan az ise indirimli MTV uygulanması gerektiğini dile getiren Tokbaş, taşıt sahibinin bin 770 lirayerine bir alt kademede bulunan bin 141 lira ödeyerek vergiden 629 lira tasarruf edeceğini kaydetti. Lüks tipte 4 yaşında bir aracın 2013 kasko değerinin 253 bin 678 lira olduğunu söyleyen Tokbaş, şöyle konuştu:

"Aracın MTV'si 4001 motor gücünden yüksek, 4-6 yaş aralığı için 14 bin 100 lira gözükmektedir. Oysa 14 bin 100 liranın 20 ile çarpımı 282 bin lira etmekte ve aracın kasko değerinin üzerinde bir rakam çıkmaktadır. O halde kasko değerinin yüzde 5'i, ödenen MTV miktarından daha az olduğu için aynı yaş grubunda bir alt kademede bulunan 9 bin 921 lira ödenmeli. Yani 4 yaşında benzer otomobil sahipleri bu indirim hesabıyla 4 bin 179 lira daha az vergi ödemiş olacak." Yetkili acente şirketinden alınacak formla bağlı bulunulan vergi dairesine düzeltme dilekçesiyle başvuru yapılabileceğini belirtti.

Anahtar Kelimeler: motorlu, taşit, vergisi,
Bu haber toplam 1916 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
MERCEDES-BENZ EQC 400 4MATIC.YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI
Citroën Türkiye, Büyüme Trendini İstikrarla Sürdürüyor
TOYOTA GAZOO Racing
ŠKODA’nın Reklam Yüzü Mehmet Günsür
CITROËN Ë-BERLINGO VAN
TOYOTA GAZOO Racing
İkinci El Satışları 2021'de Artar
Karsan, SAVAC Grubu’na 5’inci Jest Electric’i Teslim Etti!
Toyota Ultra Kompakt Elektrikli Aracı C+Pod’u Satışa Sundu
Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki Girişimci Kadınlar
Karsan’dan Almanya’da Yedek Parça Yatırımı!
Sağlık Çalışanları Enterprise’dan Günlük 90 TL’ye Corolla Hybrid Kiralıyor!
TOYOTA RAV4’ün Global Satışları
ZF 2019 Finansal Sonuçları:
Ali Haydar Bozkurt Kimseyi işten çıkartmayacağız
İŞBİR YATAK’TAN Sağlık Personellerine Yatak ve Uyku Ürünleri Desteği
Bursa’nın Tercihi Yine Karsan Jest+
Sınıfında fark yaratacak Toyota Corolla Hatchback Türkiye yollarına çıkıyor
Fiat 500X SUV Türkiye’de
Alfa Romeo 110 Yaşında!
 
Tarihte Bugün
1954 İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığına seçilen Prof.Dr. Nüzhet Gökdoğan, ilk kadın dekan oldu.
Hava Durumu
Havadurumu
Fotogaleri
Videogaleri
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur