Son Dakika
2022 Yeni Ford Ranger tanıtıldı Ali Haydar Bozkurt Kimseyi işten çıkartmayacağız 2019 MTV artış oranı belli oldu Ticari kiralıkta engeller kalktı 'Modifiye' trafiğe çıkamayacak! "Uyarı levhası yoksa radarla hıza ceza da yok" Vergi ve Trafik Borcu olanlar LPG'li araca yasak kalkıyor İndirim Geliyor Kar Lastiğinin Zorunlu Olduğu İller
Otomobil Dergisi
Dikkat! Sıfır aracınız pert çıkabilir
 

Dikkat! Sıfır aracınız pert çıkabilir

Yeni araç satışlarında, bu araçlara önce eski plakaların verilmesi kayıtlarda sorun çıkarabiliyor. Plakanın olduğu eski araç pert olmuşsa, yeni otomobil de TRAMER kayıtlarında pert görünebiliyor. Şasiye bakılmalı.

12 Ağustos 2013 Pazartesi 11:39
Yazdır

Ağır hasar alan otomobiller için kullanılan pert kavramı ortadan kalktı. Sigortaliteratüründe bu kavramın yerini tam ve ağır hasarlı olmak üzere iki ayrı kavram aldı.

Tam hasarlı olarak belirlenen araçlar, tamiri mümkün olmayan ve trafikten çekilmesi gerekenler olarak tanımlanırken ağır hasarlılar, tamir edildikten sonra trafikte tehlike oluşturmayacak araçlar olarak değerlendiriyor.

Mesajla yetinmeyin

Böylece pert araçların trafiğe girmesine engel olmayı amaçlayan sektör ,MÜSİAD Otomotiv Sektör Kurulu Üyesi Zeki Akbal'a göre umduğunu bulamadı. Akbal'ın verdiğibilgiye göre TRAMER'e aracın plakası mesaj olarak atıldığında kayıtlara ulaşmakmümkün. Fakat bu yeterli değil. Normal bir aracın hasar kaydının detaylı şekilde mesajlageldiğini ifade eden Akbal, pert kayıtlı araçlarda ise detay sunulamadığını açıkladı. Akbal, satın alınmak istenen araç için mesajla yetinmek yerine bizzat trafikten kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

TOBB Otomotiv Ticaret Meclisi Başkanı Yüksel Mermer, ağır hasarlı araçların tamir edilse bile yeterli dayanıklılığa ulaşamadığını, insan hayatı için riskler oluşturduğunu ifade etti. Mermer, "Pert araçların tekrar trafiğe katılma oranı çok yüksek. Bunların hepsi hurdaya ayrılmalı" dedi.

Mutlaka yetkili servis görmeli

Pert araçların sigorta şirketleri tarafından ihaleyle satıldığını hatırlatan Mermer, şöyledevam etti: "Bu araçlar toplama merkezlerine teslim edilmeli. Fakat bu işe yapan ikinci elciler var ve araçları sigorta şirketlerinden alıp tamir ettirip satıyorlar. Tüketicilermutlaka TRAMER'den aracın durumunu kontrol ettirmeli ve yetkili bir serviste aracabaktırmalı."

Yüzde 99'u internetten yapılıyor

Bu işin ticaretinin yüzde 99 internetten yapıldığını vurgulayan Akbal, şu noktalara dikkat çekti: "Normal bir aracın ikinci el fiyatı 30 bin liraysa pert bir aracın fiyatı en fazla 20 bin lira olur.

Bu araçların nasıl tamir edildiği bilinmediğinden ileride sorun çıkarma ihtimalleri yüksek. Bu nedenle de galeriler bu işe yaklaşmıyor. Çünkü sorun olduğunda hepsinin yeri belli.İnternetteyse aracı aldıktan sonra satıcı ortadan kayboluyor."

Yüzde 50'den fazlası dönüyor

Son dönemde pert araçların tamir edilip trafiğe çıkma oranlarının iyice arttığını belirten Zeki Akbal, "Geçen yıl 33 bine yakın aracın pert kaydı yapıldı. Bunun yüzde 50'den fazlası çeşitli hilelerle tamir edilip tekrar trafiğe çıkıyor" dedi.

Kendilerinin de bir galerici olarak bu tuzağa düşebildiğini ifade eden Akbal, şöyledevam etti: "Bazen eş dosttan güvenerek aracını alıyoruz, kontrol ettirdiğimizde pert kayıtları olduğunu ortaya çıkıyor. Tüketiciler de çok dikkat etmeli. İkinci el araç almak isteyenlerin en çabuk düştükleri yanlış, aracın dışına bakıp karar vermeleri

Bu araçlar hemen trafikten çekilmeli

Kavramları değiştirmek yerine pert araçların hızlıca trafikten çekilmesinin daha doğru olduğunu savunan Zeki Akbal, "Sigortacılar daha az zarar etmek için ağır hasarlıaraçları ara mahallelerde, sanayilerde çıkma parçalarla tamir ettirip satıyor.

Bu araçlar sigorta işlemlerinde hemen pert olarak uyarı veriyor. Fakat bunun önüne geçmek için de araçların şase ve seri numaralarında bir harf değiştiriliyor ve araç başka bir araca dönüşüyor" dedi.

Kaynak: AA

Anahtar Kelimeler: pert çıkabiliyor,
Bu haber toplam 2612 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
MERCEDES-BENZ EQC 400 4MATIC.YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI
Citroën Türkiye, Büyüme Trendini İstikrarla Sürdürüyor
TOYOTA GAZOO Racing
ŠKODA’nın Reklam Yüzü Mehmet Günsür
CITROËN Ë-BERLINGO VAN
TOYOTA GAZOO Racing
İkinci El Satışları 2021'de Artar
Karsan, SAVAC Grubu’na 5’inci Jest Electric’i Teslim Etti!
Toyota Ultra Kompakt Elektrikli Aracı C+Pod’u Satışa Sundu
Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki Girişimci Kadınlar
Karsan’dan Almanya’da Yedek Parça Yatırımı!
Sağlık Çalışanları Enterprise’dan Günlük 90 TL’ye Corolla Hybrid Kiralıyor!
TOYOTA RAV4’ün Global Satışları
ZF 2019 Finansal Sonuçları:
Ali Haydar Bozkurt Kimseyi işten çıkartmayacağız
İŞBİR YATAK’TAN Sağlık Personellerine Yatak ve Uyku Ürünleri Desteği
Bursa’nın Tercihi Yine Karsan Jest+
Sınıfında fark yaratacak Toyota Corolla Hatchback Türkiye yollarına çıkıyor
Fiat 500X SUV Türkiye’de
Alfa Romeo 110 Yaşında!
 
Tarihte Bugün
1954 İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığına seçilen Prof.Dr. Nüzhet Gökdoğan, ilk kadın dekan oldu.
Hava Durumu
Havadurumu
Fotogaleri
Videogaleri
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur