Son Dakika
2022 Yeni Ford Ranger tanıtıldı Ali Haydar Bozkurt Kimseyi işten çıkartmayacağız 2019 MTV artış oranı belli oldu Ticari kiralıkta engeller kalktı 'Modifiye' trafiğe çıkamayacak! "Uyarı levhası yoksa radarla hıza ceza da yok" Vergi ve Trafik Borcu olanlar LPG'li araca yasak kalkıyor İndirim Geliyor Kar Lastiğinin Zorunlu Olduğu İller
Otomobil Dergisi
En çok dizel tercih edildi
 

En çok dizel tercih edildi

Bosch Türkiye Otomotiv Araştırması'na göre, Bosch Türkiye tarafından gerçekleştirilen ve araç kullanım alışkanlıklarının belirlendiği "Otomotiv Araştıması"na katılanların yüzde 83'ü binek otomobil sürücülerinden oluşuyor. Araştırma bu yönüyle binek araç kullanım alışkanlıklarına ışık tutmayı amaçlıyor.

28 Ekim 2014 Salı 14:32
Yazdır

Araştırmaya göre, hala kullanılan araçların yüzde 45'i dizel, yüzde 26'sı benzinli, yüzde 29'u ise LPG/Benzinli. Kullanıcılara "yeni araç almaları durumunda ne tür araç tercih edecekleri" sorulduğunda katılımcıların yüzde 59 dizel, yüzde 19 benzinli, yüzde 21 LPG/Benzinli, yüzde 1 ise hibrid benzinli yanıtını verdi.

İstanbulluların yeni araç tercihi yüzde 73 ile dizel çıktı. Sürücülerin yüzde 79'unun ise araç alımlarında araçların çevreci olmasını istemeleri de önemli bir gelişme olarak dikkati çekti.

Araştırma sonuçlarına bakıldığında, yeni araç alımında yakıt tüketiminin yüzde 91 ile en önemli kriter olduğu görüldü. Bunu yüzde 55'le aracın fiyatı, sürüş keyfi, yakıt tipi ve markası takip etti.

Verilere göre, erkek kullanıcılar kadın kullanıcılara göre fiyata, kadın kullanıcılar da erkeklere oranla sürüş keyfine daha fazla önem veriyor. Yakıt tiplerine erkeklerin, aracın dizaynına ise kadınların karşı cinsten daha meraklı olduğu görüldü.

Araştırmada, sürücülerin araç üzeri güvenlik sistemlerine, yakıt tasarrufu ve çevreci olması kadar önem vermedikleri dikkati çekti. Bu sonuçtan yola çıkarak, kazaların yüzde 90'nın sürücü hatalarınından oluştuğu düşünüldüğünde, sürücü destek sistemlerinin sürücüler tarafından daha yakından tanınmasının ve farkındalılıklarının artması gerektiği kaydedildi.

Sürücülerin araç kullanırken hissettiklerinin de incelendiği araştırmaya göre araç kullanmak her 5 kişiden birinde stres yaratıyor. Yine her beş sürücüden ikisi araç kullanmak zorunda olduğunu söylüyor. Bu zorunluluk İstanbul'da yaşayan her 5 sürücünün 3'ünde bulunurken, trafikte sürücülerin üzerinde en çok stres oluşturan durumların trafik yoğunluğu ve ani fren yapmak olarak ön plana çıktı.

Ayrıca sürücüler, haftanın 2,3 gününü park yeri bulmaya çalışmak, 2,2 günü dar alana park etmek, 2 günü ise yoğun trafiği olan yerlere park etmek zorunda kalıyor.

Bosch Türkiye Otomotiv Araştırması katılımcıların trafikte en sık karşılaştıkları durumları ortaya koydu. İlk sırayı yüzde 22 ile sürücülerin farlarını yol durumuna göre ayarlamamasından duyulan rahatsızlık alırken, bunu yüzde 19 ile park edilebilecek alanların çok dar olması, yüzde 14 ile sürücülerin önüne çıkan engel nedeniyle şerit değiştirmek zorunda kalması, yüzde 12 ile aniden yaya çıkması nedeniyle ani fren yapmak zorunda kalmak takip etti.

Diğer sık rastlanan durumlar arasında ise şerit değiştirirken kör noktada araç olması, trafik durumu nedeniyle takip mesafesini koruyamamak, hız limitlerini geçmek, yorgun araç kullanmak ve trafik işaretlerini gözden kaçırmak geldi.

Anahtar Kelimeler: bosch, türkiye, otomotiv, araştırmasına, göre, tarafından
Bu haber toplam 2306 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
MERCEDES-BENZ EQC 400 4MATIC.YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI
Citroën Türkiye, Büyüme Trendini İstikrarla Sürdürüyor
TOYOTA GAZOO Racing
ŠKODA’nın Reklam Yüzü Mehmet Günsür
CITROËN Ë-BERLINGO VAN
TOYOTA GAZOO Racing
İkinci El Satışları 2021'de Artar
Karsan, SAVAC Grubu’na 5’inci Jest Electric’i Teslim Etti!
Toyota Ultra Kompakt Elektrikli Aracı C+Pod’u Satışa Sundu
Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki Girişimci Kadınlar
Karsan’dan Almanya’da Yedek Parça Yatırımı!
Sağlık Çalışanları Enterprise’dan Günlük 90 TL’ye Corolla Hybrid Kiralıyor!
TOYOTA RAV4’ün Global Satışları
ZF 2019 Finansal Sonuçları:
Ali Haydar Bozkurt Kimseyi işten çıkartmayacağız
İŞBİR YATAK’TAN Sağlık Personellerine Yatak ve Uyku Ürünleri Desteği
Bursa’nın Tercihi Yine Karsan Jest+
Sınıfında fark yaratacak Toyota Corolla Hatchback Türkiye yollarına çıkıyor
Fiat 500X SUV Türkiye’de
Alfa Romeo 110 Yaşında!
 
Tarihte Bugün
1954 İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığına seçilen Prof.Dr. Nüzhet Gökdoğan, ilk kadın dekan oldu.
Hava Durumu
Havadurumu
Fotogaleri
Videogaleri
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur