Son Dakika
2022 Yeni Ford Ranger tanıtıldı Ali Haydar Bozkurt Kimseyi işten çıkartmayacağız 2019 MTV artış oranı belli oldu Ticari kiralıkta engeller kalktı 'Modifiye' trafiğe çıkamayacak! "Uyarı levhası yoksa radarla hıza ceza da yok" Vergi ve Trafik Borcu olanlar LPG'li araca yasak kalkıyor İndirim Geliyor Kar Lastiğinin Zorunlu Olduğu İller
Otomobil Dergisi
 
 
Murat 124'ün yeni kasası 124 Spider Türkiye'de tanıtıldı!
 

Murat 124'ün yeni kasası 124 Spider Türkiye'de tanıtıldı!

FİAT Düzce Bayisi Simge Otomotivin açılış töreninde markanın efsane otomobili Murat 124'ün yeni kasası 124 Spider Türkiye'de ilk defa tanıtıldı.

27 Ekim 2016 Perşembe 16:41
Yazdır

oç Holding  Otomotiv Grup Başkanı Çimen:  "Geçen yıl Koç topluluğu olarak kombine ciromuz  144 milyar liraya ulaştı. Bu ciro ülkemizin gayrisafi milli hasılasının yüzde  7'sine karşılık gelirken kombine ihracatımız ise Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 9’una teşkil ediyor"

Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Türkiye'ye  yaptıkları yatırımlara hızla devam ettiklerini belirterek, "Geçen yıl Koç  topluluğu olarak kombine ciromuz 144 milyar liraya ulaştı. Bu ciro ülkemizin  gayrisafi milli hasılasının yüzde 7'sine karşılık gelirken kombine ihracatımız  ise Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 9'una teşkil ediyor." dedi. Çimen, Fiat Düzce Bayisi Simge Otomotiv'in Üçköprü mevkisindeki yeni  hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Koç şirketlerinin hızla  büyüdüğünü söyledi.

Koç topluluğu olarak geçen yıl kombine cirolarının 144 milyar liraya  ulaştığını aktaran Çimen, "Bu ciro ülkemizin gayrisafi milli hasılasının yüzde  7'sine karşılık gelirken kombine ihracatımız ise Türkiye'nin toplam ihracatının  yüzde 9'una teşkil ediyor. Devletimizin tahsil ettiği toplam vergi gelirlerinin  yüzde 8'ini Koç topluluğu olarak gerçekleştiriyoruz. Halka açık şirketlerimiz  eylül ayı sonu itibarıyla borsa İstanbul'un toplam piyasa değerinin yüzde 19'unu  oluşturuyorlar. Bağımsız kuruluşlarla yapılan araştırmalara göre, Koç Holding olarak Türkiye'nin en beğenilen en itibar edilen kurumuyuz." diye konuştu.

Koç Holding'in, Türkiye'de ilk otomotiv sanayi hamlelerini  gerçekleştiren topluluk olduğunu aktaran Çimen, şu değerlendirmede bulundu:

"Topluluğumuzun çatısı altında Tofaş, Ford Otosan, Türk Traktör,  Otokoç, Avis ve Budget gibi kuvvetli sanayi aynı zamanda da ticaret  şirketlerimizden oluşan çok geniş bir portföyümüz var. Türkiye'de geçen yıl araç  üretiminin yüzde 46'sını şirketlerimiz yaptı. Yaklaşık 660 bin tane üretim  yaptık. Dünya ölçeğinde de oldukça önemli bir sayı. Ürettiğimiz 660 bin aracın  440 binini dünyanın dört bir yanına ihraç ettik. Yurt içinde yüzde 25 pazar  payına sahibiz. 11 markaya üretim yapıyoruz. 10 marka için yurt içinde satış ve  satış sonrasında hizmet veriyoruz. Geçen yıl grup şirketlerimiz sadece otomotiv  grubunda 35 milyar dolar ciro yaptı. 25 bin kişiye de istihdam sağladık. Otomotiv  şirketlerimizin piyasa değeri toplamda 10 milyar doları buldu. Otomotiv işimizin  içerisinde TOFAŞ çok önemli bir yer tutuyor. Son dönemde tarihinin en büyük  yatırımlarını gerçekleştirdi. Ticari araç piyasasında yepyeni bir segment yaratan  ve Türk otomotiv sektörünün üretim merkezi olmasına öncülük eden Doblo modeli  yenilendi. Amerika'ya ihracatına 2014 yılında başlandı. Doblo'yu yine TOFAŞ'ın  ürettiği Egea modeli aracımız izliyor. Bu iki aracımızın dışında Türkiye'den  Amerika'ya ihraç edilen başka aracımız yok. 5 yıllık dönemde otomotiv işimizin  toplamına baktığımız zaman, 5,7 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdik. Bu  ürünleri üretmek, dizayn etmek ve geliştirme yetmiyor bunları tüketiciyle  buluşturacak çok güçlü bir bayi ağına sahip olmak zorundasınız."

TOFAŞ Üst Yöneticisi Eroldu

Törene katılan TOFAŞ Üst Yöneticisi Cengiz Eroldu da yaptığı  konuşmada, kuruluş olarak 2016-2017 sezonunu yoğun geçirdiklerini belirtti. Son iki yıl içerisinde 1,5 milyar dolarlık yatırım  gerçekleştirdiklerini dile getiren Eroldu, şöyle dedi:

"Bugün yaptığımız yatırımın meyvelerini görüyoruz. Bir buçuk milyar  dolarla devreye aldığımız yeni projelerin lansmanlarını yapıyoruz. En başında  Egea ailesi geliyor. Önce sedan ardından hatchback, son olarak station wagon  modelini Türkiye ve Avrupa’da tüketicilerle buluşturduk. TOFAŞ olarak bu  başarılarımızın arkasındaki en önemli husus, tabi ki Ar-Ge yeteneğimizdir.bugün Tofaş'ın sahip olduğu Ar-Ge merkezi 650’ye yakın çalışanıyla son iki yıldır üst  üste Türkiye’nin en iyi 'Otomotiv Ar-Ge Merkezi' seçiliyor. Egea çok büyük bir  oranda Türk mühendisler tarafından yapılmış bir otomobildir. Pazarda bizim  beklediğimizin üzerinde bir ilgiyle karşılaşıyor. Tofaş olarak 2016 yılında  Egea'nın gördüğü talebi karşılayamıyoruz. Fabrikadaki üretim kapasitesi bu aracın  Avrupa'daki satış adetleri için yetersiz kalmış durumda. Bu durum yaptığımız  projenin ne kadar başarılı olduğunun diğer göstergesidir. Talebi karşılamak için  yaptığımız yatırım dışında bu senenin mart ayında fabrikamızı üç vardiyaya  çıkarttık. 2 bin 500 yeni istihdam sağlamış olduk. TOFAŞ 10 bini aşan çalışanıyla  Türkiye’nin en önemli sanayi şirketlerinden birisi durumuna geldi. 2015 yılında  Türkiye’de üretilen her 5 aracın birisi TOFAŞ bantlarından çıkarken, 2016 yılında  her 4 aracın birisine çevirdik."

Türkiye'de üretilen 100 aracın 27’sinin TOFAŞ tarafından yapıldığını  vurgulayan Eroldu, "Türkiye pazarında satışa sunduğumuz her 10 otomobilin 9’u da  FİAT markasıyla TOFAŞ’ınBursa fabrikasında üretilen araçlardan oluşuyor. Türkiye  pazarında en fazla yerli araç satan firma konumunda olmak bizi ayrıca  gururlandırıyor. Yaptığımız yatırımların piyasaya sunduğumuz yeni ürünlerin  bayilerimizin büyümesinde ve yeni yatırımlar yapma fırsatı doğurmasından da  ayrıca mutluluk duyuyoruz. Bugün açılışını yaptığımız FİAT Simge Otomotiv’in  bayilerimizle olan FİAT markasının bayilerle olan ortak gelecek vizyonunun bir  göstergesidir." ifadelerini kullandı.

Kadınların ekonomiye katılımına çok önem verdiklerinin altını çizen  Eroldu, "2016'da geçtiğimiz üç vardiyalı sistemde istihdam ettiğimiz 2 bin 500  çalışanımızın 500'ünü bayan çalışanlardan aldık. FİAT bantlarından çıkan  modellerimizde kadın çalışanlarımızın da alın teri var.  Ülkemizin büyümesi ve  gelişmesi için kadınlarımızın da ekonomiye katkı vermesinin değerli olduğunu  düşünüyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından açılış kurdelasını Çimen, Eroldu, Düzce Valisi  Zülkif Dağlı, Simge Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Durdu ve Ak Parti Düzce  Milletvekili Fevai Arslan kesti.

Açılışın ardından plazayı gezen protokol üyelerine sürpriz  hazırladığını belirten Simge Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Durdu, FİAT'ın  efsane otomotivi Murat 124'ün yeni kasasını tanıttı. Durdu, İtalya'dan kargo uçağı ile getirilen ve Türkiye'de ilk defa  tanıtılan aracın yakın zamanda satışa sunulacağını açıkladı.

124 Spider adı ile piyasaya sürülecek tek kapı ve çift kişilik aracın,  üstü de açılabiliyor.

 

Anahtar Kelimeler: fiat, düzce, bayisi, simge, otomotivin, açılış
Bu haber toplam 2112 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
Otomotiv Sanayii Derneği 2020 Verilerini Açıkladı
ŠKODA’nın İkonu OCTAVIA Yeni Nesliyle Türkiye‘de
CITROËN’DEN REKOR PAZAR PAYI
Hyundai Assan’dan “Şimdi Al 3 Ay Sonra Öde” Fırsatı.
Mobil Delvac Express Servisleriyle Ağır Vasıtaları Yolda Bırakmıyor
Tofaş’a Bilgi İletişim Teknolojilerinde ABD’den İki Ödül!
En Ulaşılabilir Dört Çeker SUV
Peugeot Boxer 4×4 Concept
Ve Elon Musk resmen tanıttı!
Mercedes Renault motoru mu kullanıyor?
2018'in ENleri
Araba İki Duba Arasına Nasıl Park Edilir?
2018’de otomotive 47 milyarlık kredi
2019 MTV artış oranı belli oldu
Ticari kiralıkta engeller kalktı
Türkiye, yerli elektrikli otomobille uçar
2019’da gelecek elektrikli modeller
Honda Türkiye, 2018 yılını da satış rekoru ile kapattı
Türkiye Petrolleri’nden İki Önemli Atama!
Renault Cephesinden ÖTV Açıklaması Geldi
 
Tarihte Bugün
1954 İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığına seçilen Prof.Dr. Nüzhet Gökdoğan, ilk kadın dekan oldu.
Hava Durumu
Havadurumu
Fotogaleri
Videogaleri
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur