Son Dakika
2022 Yeni Ford Ranger tanıtıldı Ali Haydar Bozkurt Kimseyi işten çıkartmayacağız 2019 MTV artış oranı belli oldu Ticari kiralıkta engeller kalktı 'Modifiye' trafiğe çıkamayacak! "Uyarı levhası yoksa radarla hıza ceza da yok" Vergi ve Trafik Borcu olanlar LPG'li araca yasak kalkıyor İndirim Geliyor Kar Lastiğinin Zorunlu Olduğu İller
Otomobil Dergisi
 
 
Otomotiv sanayinin ihracatı yüzde 5 arttı
 

Otomotiv sanayinin ihracatı yüzde 5 arttı

Otomotiv Sanayi Ürünlerini İçeren UIudağ İhracatçılar Birliği (UİB) ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) verilerine göre 2013 yılı Ocak-Haziran döneminde otomotiv sanayinin toplam ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 5 oranında artarak 10,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

15 Temmuz 2013 Pazartesi 11:39
Yazdır

Bu dönemde, 6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşen ana sanayi ihracatı bir önceki yılın aynıdönemine göre yüzde 4 oranında artmış, aksam parça ihracatı ise yüzde 6 oranında artarak 5 milyar dolara yükseldi.

2013 yılı Ocak-Haziran döneminde 2012 yılı aynı dönemine göre, midibüs-minibüs ihracatıyüzde 20, otobüs ihracatı ise yüzde 3 oranında geriledi. Otomobil ihracatı yüzde 7, kamyonetve kamyon ihracatı ise yüzde 3 oranında arttı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ise, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği,2013 yılı altı ayda gerçekleşen 10,5 milyar dolar değerindeki ihracatı ile sektörel sıralamadabirinci sırada yer aldı. Birliğin toplam ihracat içindeki payı yüzde 14,1 düzeyinde gerçekleşti. Budönemde, Türkiye ihracatı yüzde 2,5 düzeyinde artarken, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları
Birliği'nin ihracatı ise yüzde 5,4 oranında artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ise, aynı dönemde 6,498 milyon dolar ithalatakarşılık 6,897 milyar dolar ihracat gerçekleşti ve bu dönemdeki dış ticaret fazlası 399 milyondolar düzeyinde oldu. 2012 yılı aynı dönemde ise ithalat 5,491 milyon dolar, ihracat ise 6,645 milyar dolar olurken dış ticaret fazlası 1.154 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

Bir önceki yıla göre, 2013 yılı Ocak-Mayıs döneminde Türkiye'nin toplam ihracatı yüzde 3 ithalatıyüzde 8 oranında artış gösterdi. Dış ticaret açığında artış yüzde 17 oranında gerçekleşirken, GTIP 87.00 ile tanımlanan otomotiv sanayi ürünlerinde ihracat yüzde 4, ithalat ise yüzde 18oranında artış gösterdi. Son 7 yıllık dönemde ise toplam taşıt araçları dış ticareti 12.524 milyondolar fazla verdi.

Söz konusu dönemde taşıt araçları ihracatı 6.733 milyon dolar, ithalatı ise 6.384 milyon dolardüzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde taşıt araçları dış ticaretinde İhracat/İthalat oranı 1,05 düzeyine yükseldi. Geçen yıl aynı dönemde 1.100 milyon dolardış ticaret fazlası bu yıl 349 milyon dolara geriledi.

2013 yılı Ocak-Mayıs döneminde otomobil ihracatı 2.893 milyon dolar, ithalatı ise 3.442 milyondolar seviyesinde gerçekleşti. Bu dönemde otomobil dış ticaretinde İhracat/İthalat oranı 1,10 düzeyine yükselirken, geçen yıl aynı dönemde 248 milyon dolar dış ticaret fazlası bu yıl 549 milyon dolar dış ticaret açığı olarak gerçekleşti.

Anahtar Kelimeler: sanayi, ihracat,
Bu haber toplam 1873 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
MERCEDES-BENZ EQC 400 4MATIC.YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI
Citroën Türkiye, Büyüme Trendini İstikrarla Sürdürüyor
TOYOTA GAZOO Racing
ŠKODA’nın Reklam Yüzü Mehmet Günsür
CITROËN Ë-BERLINGO VAN
TOYOTA GAZOO Racing
İkinci El Satışları 2021'de Artar
Karsan, SAVAC Grubu’na 5’inci Jest Electric’i Teslim Etti!
Toyota Ultra Kompakt Elektrikli Aracı C+Pod’u Satışa Sundu
Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki Girişimci Kadınlar
Karsan’dan Almanya’da Yedek Parça Yatırımı!
Sağlık Çalışanları Enterprise’dan Günlük 90 TL’ye Corolla Hybrid Kiralıyor!
TOYOTA RAV4’ün Global Satışları
ZF 2019 Finansal Sonuçları:
Ali Haydar Bozkurt Kimseyi işten çıkartmayacağız
İŞBİR YATAK’TAN Sağlık Personellerine Yatak ve Uyku Ürünleri Desteği
Bursa’nın Tercihi Yine Karsan Jest+
Sınıfında fark yaratacak Toyota Corolla Hatchback Türkiye yollarına çıkıyor
Fiat 500X SUV Türkiye’de
Alfa Romeo 110 Yaşında!
 
Tarihte Bugün
1954 İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığına seçilen Prof.Dr. Nüzhet Gökdoğan, ilk kadın dekan oldu.
Hava Durumu
Havadurumu
Fotogaleri
Videogaleri
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur