Son Dakika
2022 Yeni Ford Ranger tanıtıldı Ali Haydar Bozkurt Kimseyi işten çıkartmayacağız 2019 MTV artış oranı belli oldu Ticari kiralıkta engeller kalktı 'Modifiye' trafiğe çıkamayacak! "Uyarı levhası yoksa radarla hıza ceza da yok" Vergi ve Trafik Borcu olanlar LPG'li araca yasak kalkıyor İndirim Geliyor Kar Lastiğinin Zorunlu Olduğu İller
Otomobil Dergisi
Trafikte Kimse Öncelikli Değil!
 

Trafikte Kimse Öncelikli Değil!

Trafikte kurallara uyarak yol alanlar, emniyet şeridini ihlal edenlere , " çakar" lambalı araçların yol istemesine, hız kurallarını ihlal edip trafiği tehlikeye atanlara karşı haklı olarak tepki gösteriyor. Biz de, bu konudaki uygulamaları irdelemek için Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nün yolunu tuttuk ve Sivil Ekipler Trafik Büro Amiri Komiser Selami Yeşilbaş ile görüştük.

13 Ağustos 2013 Salı 11:48
Yazdır

Özellikle nüfusun fazlalığı ve toplu taşıma yerine bireysel taşıt kullanımının yaygınlığı nedeniyle İstanbul'daki trafik , başlı başına bir inceleme konusu. Okulların kapanması ve yaz aylarında İstanbul'da çalışanların tatil haklarını kullanıp şehirden ayrılmasıyla İstanbul trafiğinde gözle görülür bir rahatlama oluyor. Trafiğin azaltılması için toplu taşıma özendirilip, yeni hatlar açılıyor. Otomobillerin ana arterlerden tahliye olabilmesi için yeni kavşaklar yapılıyor. Şehrin merkezi, farklı noktalarda yeni merkezler oluşturulup, tenhalaştırılmaya çalışılıyor. Ama görünen o ki, tüm bu çabalar, nüfusun artmasını teşvik edip, trafikte yol alanların katlanarak büyümesine yol açıyor.

Aynı zamanda bütün bu çalışmalar İstanbul'un devasa bir inşaat şantiyesi haline gelmesini sağladı. Sahil şeridinden,otoyol etrafına kadar neredeyse her bir köşede bitmek bilmeyen inşaat çalışmaları bulunuyor.

Bu çalışmaları yapan inşaat firmalarına İstanbul'daki hafriyat araçları yetmiyor, diğer illerden de kamyonlar getirmek zorunda kalıyorlar. Kamyon sürücülerinin birçoğunun nakliyatlarını yetiştirmek için, şehir içi trafik ve hız kurallarından haberleri yokmuş gibi davranmaları sıklıkla kazaya ve trafiğin tehlikeli bir hale gelmesine yol açıyor.

Bunlar yetmezmiş gibi , aracının ön camında bir kamu görevlisi kartı bulunan ya da aracına "çakar" lamba taktıran, kendini emniyet şeridine atıp, ayrıcalıklı bir hayat sürüyor.

Peki, sıklıkla şikayet edilen bu konularda kanunlar ne diyor ve yetkililer uygulamada neler yapıyor?

Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nden Sivil Ekipler Trafik Büro Amiri Komiser Selami Yeşilbaş ile bunları konuştuk.

2918 sayılı, Karayolları Trafik Kanunu ve bu kanunun yönetmeliğinde yer alan geçiş üstünlüğüne sahip araçlarla ilgili kurallar düzenlenmiş.

Buna göre;

Cankurtaran araçlar, itfaiye araçları, hükümlü veya sanığı takip eden veya emniyet ve asayişi korumak için acele olay yerine giden zabıta araçları, trafik suçu işleyerek kaçan aracı takip eden veya trafik güvenliğini koruma veya trafik kazasına el koyma amacıyla olay veya kaza yerine gitmekte olan görevlilere ait araçlar, alarm sırasında sivil savunma hizmetlerinde bulunan araçlar, koruma ile görevli ve korunan araçlar görevliyken, geçiş üstünlüğü hakkına sahipler. Bu araçlar, kanun ve yönetmelikte yazılı trafik kısıtlama ve yasaklarına bağlı değildir. Ancak bu hak, halkın can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak, duyulur ve görünür geçiş üstünlüğü işaretlerini vermek şartıyla kullanılmalı. Ve bu araçların birbirleriyle karşılaşması durumunda , yukarıda yazılan sıraya göre geçiş üstünlüğü sağlanır.

Zorunluluk olmadığı halde, gereksiz geçiş üstünlüğü kullanan sürücüler 1.800 TL para cezasıyla cezalandırılmalı.

Sesli ve görünür uyarı işaretler ise; cankurtaran araçlarında ,trafik ve genel zabıtaya ait araçlarda, "mavi-kırmızı" veya "mavi" renkli lambalar olmalı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün trafik hizmetlerine tahsis ettiği araçlarda mavi aydınlatmalar zorunlu. İtfaiye ve sivil savunma araçlarında kırmızı renk ve ışık veren aydınlatma olmalı. Bu aydınlatmaların hepsi, normal hava şartlarında 150 metreden görülebilen, dönme fonksiyonlu ve aralıklı yanıp sönen cihazlar olmalı. Ses çıkartan cihazların da en az 150 metreden duyulabilmesi gerekiyor.

Cankurtaran dışında , yaralı ya da acil hasta taşıyanlar, kendilerine taşıt yolu üzerinde yer açmak için , ses ve ışık cihazlarını, gerekirse el-kol hareketleriyle, karayolunu kullananları uyararak ilerleyebilir ( Karayolları Trafik Yönetmeliği 141'ci Madde, C bendinin ikinci alt bendi).

Bu konuda trafik denetimleri arttırılmış ve görevli memurlara sürekli eğitimler verilerek denetimin etkisinin arttırılması sağlanıyor. Bunun için, Avrupa'daki meslektaşlarla da bilgi paylaşımına gidilip trafik güvenliği için yeni teknolojiler yerinde inceleniyor. Özellikle kamyonların yarattığı tehlikeyi önlemek adına sabit ve motorize polis ekiplerin sürekli görev yaptığı Yeşilbaş'ın açıkladıkları arasında. Vatandaşlar da trafik ihlali konusunda www.iem.gov.tr adresindeki ihbar bölümündeki formu doldurup denetlemelere katkı sağlayabilirler.

Yazı: Koray Kodal

 


TRAFİKTE EŞİTLİK

Milletvekillerine görev dönemleri boyunca, hakim ve savcılara ise ömür boyu trafik cezaları direkt uygulanamıyor. Trafik kuralları ihllallerinde trafik ekipleri ceza yazsalar bile, sadece kimlik teyidi için aracı durdurup, direksiyon başındakinin milletvekili olup olmadığı kontrol edilebiliyor. Ceza kesilecekse, TBMM'ye bildiriliyor. Hakim ve savcılar için de kimlik tespiti yapılıyor ve Adalet Bakanlığı'na cezai işlem isteği bildirilebiliyor. Konsolos araçları da ayrıcalıklara sahip. Ceza uygulaması yapılacaksa, Dışişleri Bakanlığı'na gönderiliyor. TSK, belediye, emniyet, maliye ve basın gibi, resmi ve özel kurumlara ait otomobillerin trafik kurallarında üstünlüğü yok. Fahri Konsolosların da trafikte geçiş üstünlüğü yok. Karayolları araçları ise sadece buzlanma durumunda öncelikli geçiş hakkına sahiptir.

Anahtar Kelimeler: trafikte eşitlik,
Bu haber toplam 2321 defa okunmuştur
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
MERCEDES-BENZ EQC 400 4MATIC.YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLANGICI
Citroën Türkiye, Büyüme Trendini İstikrarla Sürdürüyor
TOYOTA GAZOO Racing
ŠKODA’nın Reklam Yüzü Mehmet Günsür
CITROËN Ë-BERLINGO VAN
TOYOTA GAZOO Racing
İkinci El Satışları 2021'de Artar
Karsan, SAVAC Grubu’na 5’inci Jest Electric’i Teslim Etti!
Toyota Ultra Kompakt Elektrikli Aracı C+Pod’u Satışa Sundu
Ege ve Akdeniz Bölgesi’ndeki Girişimci Kadınlar
Karsan’dan Almanya’da Yedek Parça Yatırımı!
Sağlık Çalışanları Enterprise’dan Günlük 90 TL’ye Corolla Hybrid Kiralıyor!
TOYOTA RAV4’ün Global Satışları
ZF 2019 Finansal Sonuçları:
Ali Haydar Bozkurt Kimseyi işten çıkartmayacağız
İŞBİR YATAK’TAN Sağlık Personellerine Yatak ve Uyku Ürünleri Desteği
Bursa’nın Tercihi Yine Karsan Jest+
Sınıfında fark yaratacak Toyota Corolla Hatchback Türkiye yollarına çıkıyor
Fiat 500X SUV Türkiye’de
Alfa Romeo 110 Yaşında!
 
Tarihte Bugün
1954 İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığına seçilen Prof.Dr. Nüzhet Gökdoğan, ilk kadın dekan oldu.
Hava Durumu
Havadurumu
Fotogaleri
Videogaleri
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur